Mimořádná opatření ke COVID-19

Dnes je 10. července 2020
Svátek slaví Libuše a Amálie

Vstup do obecního úřadu

Kontakty

Obec Královské Poříčí
Lázeňská 114
357 41 Královské Poříčí

Tel.: +420 352 350 520
Fax: +420 352 350 522
E-mail: kralporici@volny.cz

Aktuality z obce nyní také na Facebooku

Karlovarský kraj - stránky krajského úřadu

Živý kraj - oficiální průvodce Karlovarským krajem

jaktridit.cz - Má to smysl, třiďte odpad

Na území České republiky platí od 12. 3. 2020 stav nouze v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19. Aktuálně platná nařízení a  přijatá opatření naleznete přehledně v článku. 

Krizový štáb České republiky pak zřídil speciální informační portál koronavirus.mzcr.cz a telefonní linku 1212.


Ilustrační obrázek (autor Freepik, www.freepik.com)

Vláda s účinností od 16. 3 2020 0:00 do 11. 4. 2020 6:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru zakázala volný pohyb lidí po celém Česku. Zákaz pohybu má výjimky, které vyjmenovalo vládní usnesení: 

  • Cesta do zaměstnání a zpět, nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými a cesty k obstarání potravin, drogistického zboží, léčiv a krmiva pro zvířata. Možné je také vycházet na poštu, úřady, banky nebo na čerpací stanice.
  • Od půlnoci 19. 3. je možní vycházení pouze s ochranou dýchacích cest (rouška, respirátor, šátek…)
  • Mezi 8 - 10 hodinou je vstup do obchodů s prodejní plochou větší než 500m2povolen pouze osobám starším 65 let.
  • Lidé mohou vycházet, pokud potřebují tyto věci zařídit pro rodinu či osoby blízké.
  • Možné je nadále navštěvovat lékaře. Česká lékařská komora nicméně doporučila svým členům, aby odložili plánované kontroly a zůstali k dispozici akutním pacientům.
  • Pohyb venku je umožněn také těm, kteří ho potřebují k výkonu povolání, jako jsou bezpečnostní složky, lékaři, poskytovatelé zdravotní, sociální a veterinární péče. Stejná pravidla platí také pro zásobování a rozvážkové služby, obsluhu veřejné hromadné dopravy a také pro ty, kteří poskytují dobrovolnickou činnosti nebo duchovní péči.
  • Výjimka umožňuje také cestovat lidem zpátky do jejich bydliště. Počítá také s pořádáním pohřbů.
  • Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nikdo nikomu nezakazuje chodit na procházku. Cílem opatření je podle něho omezení mezilidského kontaktu. Podle nového nařízení ministerstva zdravotnictví by měli lidé při venkovním pohybu dodržovat odstup alespoň 2 metrů a chodit maximálně ve dvou (neplatí pro členy domácnosti).
  • Naopak zakázán je nově prodej ubytovacích služeb s výjimkou některých lázeňských služeb. Zakázán je provoz autoškol, alternativních taxislužeb typu Uber nebo Bolt s výjimkou těch rozvážejících potraviny (a to až od pondělních 6 hodin ráno) a prodej elektroniky. Možné je také provádět stavební práce. 

Dále platí, že otevřeny zůstávají pouze nejnutnější obchody: Potraviny, paliva, hygienické a drogistické zboží, autoservisy (do 30 osob), prodejci náhradních dílů, lékárny, krmiva a další potřeby pro zvířata, brýle a kontaktní čočky, noviny, časopisy a tabákové výrobky, zásilkové služby, prodejny zahrádkářských a zemědělských potřeb, květinářství, textilní materiály a galanterie, prádelny, čistírny, prodejny brýlí a kontaktních čoček, prodejny související se stavebnictvím. Rovněž se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou těch, které neslouží pro veřejnost (například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo vězeňských zařízení). Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny). Restaurace na statku Bernard nabízí od 16. 3. pro zájemce možnost rozvozu jídel. Více informací na stránkách statku. Stejně jako restaurace a hospody se nyní zavírají také herny a kasina.

Vláda také v neděli uložila úřadům, aby na pracovištích do týdne zavedly omezené úřední hodiny na pondělí a středu maximálně tři hodiny. Obecní úřad bude tedy pro veřejnost otevřen pouze v pondělí od 8:00 do 11:00 a ve středu od 13:00 do 16:00.

Hromadná doprava není ze strany vlády omezena, premiér zdůraznil, že je prioritou, aby lidé nadále chodili do práce. Doporučujeme sledovat stránky konkrétních dopravních podniků. V neděli vláda zrušila možnost prodeje jízdenek ve vlacích. Pokud si ji pasažér nestihne koupit on-line nebo na přepážce, nebude po něm vyžadována. Česká pošta omezila doručování zásilek občanům v karanténě, ostatním doručuje beze změny. Další opatření které pošta v souvislosti se šířením koronaviru podniká naleznete na jejích stránkách.

Od pondělní půlnoci platí zákaz opuštění území České republiky. Státní hranici nebude moci překročit téměř nikdo. Zákaz platí pro takzvanou zelenou hranici, tedy turistické značené i neznačené cesty. Zákaz se netýká řidičů kamionů, pilotů, vlakových čet, lodníků, příslušníků záchranných sborů, posádek letadel, držitelů evropských pasů, epidemiologů a českých občanů, kteří pracují v sousedních zemích 100 kilometrů od hranic. To samé může platit pro pendlery ze Slovenska a Polska. Pro pendlery z Německa a Rakouska platí nařízení, že si za hranicemi musí zajistit ubytování a to na tři týdny, po návratu pak musí počítat s dvoutýdenní karanténou. Neplatí zde hranice 100km. Pro pracovníky pracující v sociálních službách a zdravotnictví a jejich rodiny připravily Sasko a Bavorsko benefity, které mají pomoci se zajištěním ubytování. Policistům, kteří s asistencí armády obnoví kontroly na hranicích, se ale budou muset prokázat potvrzením, že v příhraničí opravdu pracují (pracovní smlouva, potvrzení nebo jiný dokument). 

Od středy 11. března je zrušena výuka na všech základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Mateřská školka se z nařízení starosty od pondělí 23. 3. uzavírá také. Základní škola v obci pracuje na zprovoznění výuky on-line a společného chatu učitelů a žáků. O jejich spuštění budou rodiče informováni. Úkoly jsou prozatím zadávány prostřednictvím sms, WhatsApp a Messengeru. Pro žáky je doporučeno sledovat nové vysílání ČT2: UčíTelka. Další odkazy pro online procvičování učiva:

Pro aktuální informace ze školy doporučujeme sledovat její internetové stránky nebo Facebook.

Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených 9 dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let. Změny schválila dne (19. 3. 2020) vláda. Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na situaci ohledně koronaviru. Po skončení této mimořádné situace budou opět platit původní pravidla pro nárok na ošetřovné. Více informací naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí v přílohách článku. Nově mají nárok na ošetčovné také živnostníci, další informace a návod jak žádat naleznete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Aktuální informace o veškerých opatřeních a formách podpory pro podnikatele v souvislosti s epidemií koronaviru naleznete na webu www.khkkk.cz a facebooku KHK KK. Na Krajskou hospodářkou komoru semůžete obrátacet s jakýmkoliv dotazem. KHK KK také připravuje online semináře, jak žádat o jednotlivé formy podpory. Své dotazy a podněty směrujte na email: info@khkkk.cz nebo telefon 354 426 140.

Zakázány jsou rovněž veškeré zájmové či sportovní aktivity a kroužky. Je uzavřená obecní knihovna a kulturně společenské centrum na zámečku (bowling). 

Obec se nařízením starosty rozhodla do odvolání zrušit službu Senior expres. 

Pro občany v krizové situaci zavádí obec možnost nákupu základních potravin, hygienických potřeb a léků. Službu bude zajišťovat JSDH Královské Poříčí, kontakt Miroslav Žáček, tel. 725 580 301.

Další informace o aktuálně přijatých opatření naleznete na stránkách ČT24 (Česká televize).

Aktualizované informace a nařízení naleznete na internetových portálech http://bezport.kr-karlovarsky.cz/, https://koronavirus.mzcr.cz/ a http://www.kr-karlovarsky.cz/. Dále pak jsou k dispozici telefonní linka 1212 nebo linky na krajské informační centrum 950 380 180, 950 370 180.

Dokumenty ke stažení:

Krizové opatření vlády: 144, 145 Zobrazit
Krizové opatření vlády: 140, 141, 142 Zobrazit
Krizové opatření vlády: 130, 131, 132 Zobrazit
Krizové opatření vlády: 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128 Zobrazit
Krizové opatření vlády: 109, 110, 111, 112 Zobrazit
Krizové opatření vlády: 106, 107, 108 Zobrazit
Nařízení starosty (16. 3. 2020) Zobrazit
Mimoř. opatření: Následná lůžková a léčebně rehabilitační péče Zobrazit
Mimoř. opatření: Omezení maloobchodního prodeje Zobrazit
Mimoř. opatření: Prodloužení omezení činosti OVM a SO Zobrazit
Mimoř. opatření: Volný pohyb osob na území ČR Zobrazit
Mimoř. opatření: Vyčlenění prodejní doby pro seniory Zobrazit
Mimoř. opatření: Vyčlenění lůžek pro pacienty s COVID-19 Zobrazit
Informační leták pro seniory Zobrazit
Tisková zpráva MPSV - ošetřovné Zobrazit
Doporučení MZČR k používání některých ochranných prostředků Zobrazit
Jak mluvit s dětmi o koronaviru Zobrazit
Doporučení pro zachování psychycké pohody Zobrazit

 

 Vytořeno: 10. března 2020 Návrat na předchozí stránku


Aktuality z Královského Poříčí nyní také na sociální síti Facebook
Obecní úřad | Zastipitelstvo | Úřední deska | Aktuálně | O Královském Poříčí | Historie obce | Fotogalerie

Projekt „Workout hřiště, Královské Poříčí“ byl realizován za přispění státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj

Ministerstvo pro místní rozvoj


Projekt „Zpracování návrhu územního plánu obce Královské Poříčí“ byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Projekt „Parková úprava svahu pod radnicí“, „Hřbitov Královské Poříčí - obnova komunikací, pěšin a zdí“, „Revitalizace veřejných prostranství - Královské Poříčí“
byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Regionálního operačního programu NUTS Severozápad.

IOP     ROP NUTSII Severozápad

Územní plán obce - grafická část zde ke stažení a textová část zde ke stažení

Karlovarský kraj - stránky krajského úřadu      Živý kraj - oficiální průvodce Karlovarským krajem
Seznam dotací poskytnutých Karlovarským krajem a turistickou destinací Živý kraj

Vytvořil a spravuje: VESTERON s.r.o.